HeaderSearchForm

  • XIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Relacja z Wizji Natury 2017

Za nami XIII odsłona Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”. O czym mieliśmy okazję posłuchać, kto zwyciężyć w konkursie pokazów multimedialnych, do kogo powędrował tytuł Fotografa Roku i czy festiwalowa trzynastka nie okazała się przypadkiem pechowa? Zapraszamy do lektury relacji z Wizji Natury 2017! 
Wizje Natury 2017, organizowane przez Związek Polskich Fotografów Przyrody, i Kampinoski Park Narodowy, odbyły się w trzeci weekend listopada (18-19) w siedzibie Parku w Izabelinie pod Warszawą.  
Festiwal zainaugurował pokaz-petarda w wykonaniu młodego pokolenia. Tymoteusz Podwyszyński i Mikołaj Arndt fotografują głównie ptaki. Zarówno jakość zdjęć Tymoteusza i Mikołaja, jak i ich kunszt snucia porywającej opowieści o ptasich modelach powinny być wyznacznikiem festiwalowego pokazu na medal. Tymoteusz przedstawił nam uroczą samicę puszczyka uralskiego, której towarzyszy od kilku sezonów. Nie wabi jej przynętą ani głosem, nie czai się w czatowni.
Miesiące spędzone w lesie i dobre poznanie jej zwyczajów sprawiły, że zdobył najpiękniejszą nagrodę – zaufanie sowy. Mikołaj opowiedział nam o tajnikach niełatwej sztuki fotografowania ptaków wodnych i lojalnie ostrzegł, że pijawki potrafią doprowadzić fotografa do szału znacznie szybciej, niż stada komarów i meszek. Niestety nie zabrakło też gorzkiej uwagi – dolina Raby, gdzie Tymoteusz fotografował ptaki wodne, jest tak dewastowana, że już praktycznie nie nadaje się na plener fotograficzny ani tym bardziej na bezpieczne siedlisko dla ptaków.   
Niecodzienne spojrzenie na kompozycję fotografii przedstawił pierwszy gość zagraniczny Festiwalu – Jose B. Ruiz – prezes International Federation of Wildlife Photography. W swojej prezentacji nawiązał do renesansowych kanonów kompozycji i dzieł wielkich mistrzów malarstwa, tworzących najbardziej nastrojowe krajobrazy. Chyba pierwszy raz zdarzyło się, że bohaterami festiwalowego pokazu były procenty, ułamki i figury geometryczne a nie przyroda, jednak zdjęcia José pokazują, że „w tym szaleństwie jest metoda”. 
Co roku podczas Festiwalu prezentuje się jeden z 12 okręgów ZPFP. Tym razem przyjrzeliśmy się dokonaniom fotografów z Dolnego Śląska, którzy przygotowali z tej okazji specjalną wystawę. O pracy Okręgu „od kuchni” opowiedziała Małgorzata Gęgotek-Rapak zaś Idalia Laskowicz zarekomendowała przyrodnicze uroki Stawów Milickich. 
Podczas Festiwalu nastąpiła też oficjalna inauguracja pierwszej kampanii wydawniczej ZPFP. Najwyższy czas, by organizacja z takimi tradycjami jak Związek Polskich Fotografów Przyrody zaprezentowała swoje dokonania w formie albumu fotograficznego. Prace nad Albumem „Wizje Natury” idą pełną parą. Do wsparcia kampanii crowdfundingowej zachęcił Jerzy Grzesiak – redaktor naczelny projektu, a i my gorąco polecamy album wszystkim miłośnikom fotografii przyrodniczej.   
W tym roku podczas Festiwalu ogłoszono wyniki aż dwóch konkursów. Pierwszy z nich to Fotograf Roku ZPFP – wewnętrzny konkurs, w którym członkowie Związku rywalizują o fotograficzne laury w 9 kategoriach oraz o najważniejsze wyróżnienie – tytuł Fotografa Roku ZPFP.  Zdobył go Robert Dejtrowski, członek Okręgu Mazowieckiego. Jury spośród 3600 zgłoszonych zdjęć wybrało wykonany przez niego portret ropuchy zielonej zgłoszony w kategorii „inne zwierzęta”, zatytułowany 'Na straży". Zapraszamy do obejrzenia galerii wszystkich zwycięskich zdjęć na stronie ZPFP. 
Pierwszy dzień Festiwalu zwieńczyła prezentacja pokazów multimedialnych zgłoszonych do konkursu „Wizje Natury 2017”. W tym roku było ich aż 27, jednak wyrównana walka o Nagrodę Publiczności rozegrała się pomiędzy dwoma diaporamami. Ostatecznie zwyciężyło „Pośpiewajmy” Sebastiana Sołtyszewskiego, który podbił publiczność pokazując jelenie podczas rykowiska w roli Trzech Tenorów. Grand Prix „Wizji Natury” zdobył nastrojowy pokaz „H2O2” – fotograficzne rozważania na temat wody autorstwa Grzegorza Okołowa. Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce drugiego dnia Festiwalu, jednak zanim to nastąpiło ponownie wyruszyliśmy w podróż po dzikich ostępach.   
Wiedzieliście, że rybitwy różowe gniazdują w skalnych szczelinach a pisklaki rybitwy czubatej dorastają w „żłobkach”? Wśród których rybitw znajdziemy najczulszych kochanków i jakie dary samce przynoszą samiczkom w rytualnych zalotach? Rąbka tajemnic ze świata tych niezwykłych ptaków uchylił Piotr Chara – fotograf i naukowiec, który poświęcił badaniu rybitw ostatnie 10 lat. Zdradził nam niejeden pikantny szczegół z rybitwiego życia i pokazał sceny, których próżno szukać w najlepszych filmach przyrodniczych. Jego opowieść i zdjęcia na długo zapadną nam w pamięć, podobnie jak najważniejsze przesłanie pokazu: dzikie, polskie rzeki, takie jak Wisła, są niezbędne dla przetrwania rybitw w Europie i muszą być chronione.     
Jeszcze nie zdążyliśmy ochłonąć z wrażenia po opowieści o rybitwach, gdy na scenę wkroczyła Katarzyna Gubrynowicz – fotograf przyrody i artystka grafik. Była Prezes ZPFP nie raz występowała na scenie Wizji, jednak w tym roku po raz pierwszy poznaliśmy ją w roli nie organizatorki, a autorki pokazu. Zabrała nas w podróż po dzikiej Islandii, gdzie spędziła kilka tygodni szukając miejsc mniej znanych, jednak oddających niezwykły charakter krainy lodu, ognia i białych nocy. Nie straszny jej był ani brak snu, ani kryzysy sprzętowe czy olbrzymi wysiłek fizyczny. Szczerą opowieść o samotnej podróży po Islandii dopełniły niesamowite wrażenia estetyczne z pokazu multimedialnego, który był prawdziwą ucztą dla oka i ucha. 
W niedzielę miał też wystąpić drugi gość zagraniczny Festiwalu, fotograf i filmowiec – Erik Baláž. Tuż przed Festiwalem dowiedzieliśmy się, że Erik otrzymał niezwykle prestiżową nagrodę. Za swoje działania na rzecz ochrony przyrody został ogłoszony Człowiekiem Roku w rodzinnej Słowacji. Niestety oznaczało to, że nie mógł przyjechać do nas, gdyż właśnie w czasie Festiwalu odbierał to zaszczytne wyróżnienie. W imieniu Erika wystąpił Paweł Średziński z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, który zapowiedział polską premierę jego najnowszego filmu. „Nieśmiertelny las” to opowieść o bezcennych, prastarych puszczach porastających Karpaty. To las, który od zawsze rządził się swoimi prawami i najlepiej ma się bez ludzkiej ingerencji. Nie straszne mu ani wiatrołomy ani gradacje kornika drukarza, gdyż wszystko to naturalne, powtarzalne stadia jego wiecznego życia, niezbędne tak dla przetrwania prastarych drzew, jak i zamieszkujących go głuszców, sóweczek, rysi czy niedźwiedzi. Jak apeluje Erik najlepszym, co możemy dla nich zrobić, to objąć nieśmiertelny las ochroną i zostawić go w spokoju. 
Z karpackich puszcz przenieśliśmy się w bardziej dostępne i swojskie krajobrazy. Ryszard Sąsiadek z Okręgu Łódzkiego podzielił się z nami refleksjami z wielu lat zmagań w pogoni za najlepszym kadrem i przeżytych pięknych chwil, jakich doświadczył fotografując polską przyrodę w dolinach rzek, nad jeziorami i w górach. 
Festiwal Wizje Natury nie mógłby się odbyć bez wsparcia wieloletnich partnerów i patronów. Już po raz piąty była z nami firma Canon Polska – partner technologiczny Związku Polskich Fotografów Przyrody. Uczestnicy Festiwalu mogli przetestować aparaty, obiektywy i lornetki Canon, oraz skorzystać z konsultacji czy oddać własny sprzęt do czyszczenia i sprawdzenia fachowcom z Canon Professional Service. Nad stroną techniczną Festiwalu czuwał nasz partner - firma Fotoforma. W strefie wystawowej można było nabyć fotograficzne koszulki Wildstuff Clothing, produkty dla fotografów przyrody oferowanych przez firmy Foto7 i Huga Nature, oraz zapoznać się z szeroką ofertą wydawnictw fotograficznych i przyrodniczych, takich jak Magazyn Przyrodniczy Salamandra, Fotografia Masterclass, Miesięcznik Dzikie Życie i Wydawnictwo Poznańskieczy z serią książek przygotowanych przez Tomasza Ogrodowczyka. Nie zabrakło też stoisk organizacji przyrodniczych promujących ochronę przyrody. Fani słodkości mieli okazję poprawić los bezdomnych zwierząt – fundusze ze sprzedaży ciast podczas Festiwalu przekazaliśmy Stowarzyszeniu Wolontariuszy Kundellos. 
Bardzo dziękujemy współorganizatorowi, Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu, wszystkim partnerom - firmie Canon Polska, Fotoforma oraz Miejskim Zakładom Autobusowym z Warszawy - sponsorom, prelegentom, jurorom, wystawcom i wolontariuszom. A przede wszystkim naszym gościom, za tak liczne przybycie! Już dziś zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu! 

Sporządziła: Diana Maciąga

 
Relacja fotograficzna z Festiwalu
 
Wyniki Konkursu Fotograf Roku 2017 ZPFP
 
Wyniki Konkursu Pokazów Multimedialnych Wizje Natury 2017 
 
 
parent menu item not found: "130"