HeaderSearchForm

  • XIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury - banner

Wyniki Konkursu Pokazów Multimedialnych "Wizje Natury 2017"

Pierwszy dzień Festiwalu zwieńczyła prezentacja pokazów multimedialnych zgłoszonych do konkursu „Wizje Natury 2017”. Na konkurs wpłynęło 41 pokazów – do finału zakwalifikowano 27.
Jury w składzieMichał Ludwiczak (przewodniczący), Joanna Antosik, Tomasz Bałdyga oraz Łukasz Kuczkowski, nie miało łatwego zadania! - w tym roku stawka była bardzo wyrównana. 
Grand Prix Konkursu „Wizji Natury 2017” zdobył nastrojowy pokaz „H2O2” – fotograficzne rozważania na temat wody autorstwa Grzegorza Okołowa.
Nagroda Publiczności - "Pośpiewajmy" Sebastian Sołtyszewski
1 miejsce - "Kwiaty ukryte piękno" Bartosz Dubiel
2 miejsce - "Bieszczadzka półmroczność" Bartosz Dubiel
3 miejsce - "Gryzonia żywot niełatwy" Tomasz Sczansny
Wyróżnienia:
"Mieszkańcy znad wodospadu" - Mateusz Piesiak
"Historia pewnego lasu" - Bartosz Dubiel
"Przebudzenie" - Bogusława Jankowska
"W krzywym zwierciadle" - Karol Grabski 
Uroczyste ogłoszenie wyników miało miejsce drugiego dnia Festiwalu. 
Zestawienie wyników Konkursu Pokazów Multimedialnych „WIZJE NATURY 2017” (do pobrania) 
Gratulujemy wszystkim Laureatom – zapraszamy do Ich prezentacji:
- GRZEGORZ OKOŁÓW - GRAND PRIX konkursu pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017”
Urodziłem i wychowałem się w Białowieży, tam też w otaczającej Puszczy zaczynałem przygodę z fotografowaniem. Od młodości aparat towarzyszył mi zarówno podczas wycieczek do lasu jak i podczas coraz dalszych wyjazdów i wypraw. Przeszedłem niemal cały „szlak bojowy” – od Smieny 8m, przez kultowego Zenitha, średni format, manualne i coraz bardziej zautomatyzowane lustrzanki po fotografię cyfrową. 
Fotografuję przyrodę – czasem dziką, czasem tą bardziej udomowioną i przekształconą. Uwieczniam to, co akurat mi się spodoba – może to być pejzaż, detal, grzyb, roślina, jakieś większe lub mniejsze zwierzę. Generalnie nie uważam się za „gatunkowca”, bardziej od gatunku pociąga mnie forma. Chociaż na potrzeby zdjęć ilustrujących publikacje staram się połączyć jedno z drugim.  I zdecydowanie wolę fotografować niż wypisywać „mądrości” na swój temat.
- SEBASTIAN SOŁTYSZEWSKI - NAGRODA PUBLICZNOŚCI konkursu pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017”
Rocznik 1975, mieszka w Łodzi, zawód: Fotograf, wykształcenie: Technik Fotograf. Od 2002r. członek Z.P.F.P.O.Ł. Wystawy: Około dwudziestu zbiorowych, oraz trzy autorskie. Publikacje zdjęć i artykułów w czasopismach: PRZYRODA POLSKA, PARKI NARODOWE, WSZECHŚWIAT, DZIKIE ŻYCIE, GŁOS PRZYRODY. Współautor wydanego przez Ł.T.F. w maju 2012r. albumu przyrodniczego pt. "SKRAJEM DRÓG". KONKURSY: Fotograf Roku 2017 O.Ł.Z.P.F.P  Grand Prix Konkursu, Fotograf Roku 2012 O.Ł.Z.P.F.P.- 1 Miejsce w kategorii Świat w Naszych Rękach. Konkurs Regionalny O.Ł.Z.P.F.P.- Przyroda Regionu Łódzkiego 3 Miejsce,
Fotograf Roku 2010 O.Ł.Z.P.F.P. - 2 Miejsce w kategorii Ssaki. Zainteresowania: Przyroda, Fotografia Przyrodnicza, Specjalizacja-Dzikie Zwierzęta. 
www.sebastiansoltyszewski.pl
- BARTOSZ DUBIEL – zdobywca trzech nagród w konkursie pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017”: 1, 2 MIEJSCE oraz WYRÓŻNIENIE
Pochodzę z Podkarpacia, obecnie pracuje i mieszkam w Rzeszowie. Zawodowo związany jestem z prawem, z zamiłowania i pasji jestem fotografem przyrody. Od 2012 r. jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki. Fotografia przyrodnicza to moja wielka pasja i hobby. W wolnym czasie można mnie spotkać wędrującego z aparatem, poszukującego nieszablonowych kadrów - czasami w mało dostępnych miejscach, przeważnie jednak bardzo blisko domu. Inspiruje mnie światło i to ono w głównej mierze decyduje gdzie, co i jak fotografuje. Światło niejednokrotnie decyduje o tym co fotografuje - często zdarza mi się w pierwszej kolejności wyszukiwać ciekawie oświetlonego miejsca a później tam obiektu do fotografowania.
            Najczęściej fotografuję karpackie krajobrazy oraz kwiaty - najbliższe mojemu sercu są Bieszczady i Beskid Niski. W kręgu moich zainteresowań leży także fotografia mniej oczywista, niedosłowna.
- TOMASZ SCZANSNY - 3 MIEJSCE w konkursie pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017” 
 
 
Tomasz Sczansny - 1986r., ZPFP Okręg Śląski,
leśnik, ornitolog.
 
 
 
 
- MATEUSZ PIESIAK - WYRÓŻNIENIE w konkursie pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017”
 
Ur. w 1996r we Wrocławiu fotograf dzikiej przyrody. Student Automatyki i Robotyki na Politechnice Wrocławskiej, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody, ambasador Fujifilm, autor wystaw, juror konkursów fotograficznych. W 2011 roku otrzymał tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody Roku. Jego zdjęcia i artykuły przyrodnicze publikowane były w krajowych i zagranicznych magazynach, m.in. „BBC Wildlife Magazine”, „The Guardian”. Laureat konkursów fotograficznych, m.in.:
- „BBC Wildlife Photographer of the Year”,
-  „Epson International Pano Awards”,
- „Siena International Photography Awards”,
- „Oasis Photo Contest”,
- „Memorial Maria Luisa”,
- „Asferico”. 
W oprócz fotografii trenuje siatkówkę i gra na fortepianie. Zdjęcia Mateusza można obejrzeć pod adresami: 
 
- BOGUSŁAWA JANKOWSKA - WYRÓŻNIENIE w konkursie pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017”
 
Od urodzenia mieszkam w Katowicach. Z zawodu jestem technikiem poligrafii,  z zamiłowania przyrodnikiem i fotografem. Dlaczego w tej kolejności? Przyrodę kocham od zawsze, lubię obserwować jakie zachodzą w niej zmiany.
Przebywanie na łonie natury daje wiele radości, odrywam się od dnia codziennego, czas wolniej płynie. W 2006 roku w internecie zachwyciła mnie makrofotografia i postanowiłam, że ja też nauczę się robić takie zdjęcia. 
W roku 2007 przyjęto mnie do Związku Polskich Fotografów Przyrody (Okręg Śląski). Poznałam ludzi o tych samych zainteresowaniach i mogłam się dalej uczyć fotografii. 2010 roku w konkursie na Fotografa Roku moje zdjęcie pt. "Eskadra"zajęło I miejsce w kategorii Inne zwierzęta. Przez fotografię z kolei poznałam wspaniałych ludzi, którzy na co dzień zajmują się przyrodą i tak trafiłam do odonatologów (entomologów zajmujących się badaniem ważek). Biorę udział w monitoringu ważek i znów się uczę rozpoznawać je, i co najtrudniejsze uczę się łacińskich nazw. Jak mówił Albert Einstein: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.”
 
- KAROL GRABSKI -  WYRÓŻNIENIE w konkursie pokazów multimedialnych „WIZJE NATURY 2017”
 
Nazywam się Karol Grabski. Urodziłem się w roku 1987. Mieszkam w pierwszej stolicy Polski – Gnieźnie. Światło jest moją drogą, zaś życie inspiracją. Kierując wzrok ku niebu wypatruję skrzydlatych przyjaciół. Delikatność, swoboda, piękno i smak wolności, to właśnie odczuwam gdy moje oczy napawa teatr ptasiego życia. To właśnie ptaki są w głównym kręgu moich zainteresowań fotograficznych, ale nie tylko. Miłość i ukojenie przynosi mi wszelkie stworzenie. 
Uwielbiam także górską wędrówkę; niezwykłe piękno i surowość w jednym miejscu sprawiają, że wszelkie problemy stają się mało ważne. Johann Wolfgang Goethe napisał: „Im bliżej jesteśmy natury, tym więcej czujemy w sobie Boga” – jego słowa pozwalają mi prowadzić życie we właściwym kierunku. Każdy moment w otoczeniu natury traktuję jako wielki dar, zaś odkrywanie i przeżywanie tajemnic życia jako ofiarowaną mi łaskę.
Chwytając za aparat czuję się bardziej kronikarzem niż artystą, to on pozwala zatrzymać czas, spojrzeć raz jeszcze na spektakl naturalnego i zarazem niezwykłego życia, które mijamy w pędzie dnia codziennego po prostu go nie zauważając. Od 2012 roku należę do Związku Polskich Fotografów Przyrody, zaś moje początki w fotografii datuję na rok 2011.
parent menu item not found: "130"