HeaderSearchForm

 

Wystawa „W parze z mazurską przyrodą”

 
„W parze z mazurską przyrodą” to tytuł wystawy Beaty Zaborowskiej i naszego kolegi Grzegorza Zawrotnego, którą od 14 maja do 30 września 2022 r. można oglądać w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej w Krutyni przy siedzibie Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Oboje autorzy są pasjonatami fotografii, zawodowo związanymi z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym w Krutyni.
Poniżej prezentujemy fotograficzną relację z wystawy.
Zapraszamy.
 

Czytaj więcej...

Wystawa „Docenić Przyrodę” w Bibliotece Uniwersyteckiej

 
Ponownie zapraszamy do Olsztyna na wernisaż wystawy Członków Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody „Docenić Przyrodę”. Tym razem naszą wystawę gościć będzie Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wernisaż odbędzie się 5 maja 2022 r. o godz. 17 w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Oczapowskiego 12B.
Wystawa będzie dostępna przez miesiąc.

Nie potrafimy stworzyć ziemi ani morza,
ale potrafimy je zniszczyć.
Na szczęście potrafimy docenić przyrodę,
mimo że dzięki nauce dopiero zaczynamy ją rozumieć.
E.O.Wilson

Nie każdy z nas ma szansę na życie z dala od zgiełku wielkich miast. Jesteśmy dzień po dniu otoczeni murami, przemieszczamy się samochodami, zapominamy o innym świecie… Tuż za zakrętem czeka zaś środowisko, które nie jest wytworem rąk ludzkich, a które było tu przed nami. Przyroda. Trwa w postaci materii nieożywionej i żywych organizmów. Niszczeje, umiera, by na nowo się odrodzić. Korzystamy z niej, często nieświadomie przyczyniając się do upadku jej elementów. Nie rozumiemy jak ważne jest zachowanie umiaru w czerpaniu z natury, jak łatwo jest doprowadzić do bezpowrotnej utraty ekosystemów. Jednocześnie to my ludzie walczymy o przetrwanie gatunków, prowadzimy badania naukowe i odkrywamy powiązania pomiędzy zjawiskami. Zachwycamy się pięknem naturalnych ekosystemów, odzwierciedlając je w licznych formach artystycznego wyrazu. Wierszach, obrazach, muzyce, fotografii.
Przyroda. Aby ją docenić, trzeba się na chwilę zatrzymać. Oddać obserwacji, przystanąć. Fotografie członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego to efekt zachwytu nad poszczególnymi elementami przyrody – tej ożywionej, jak i nieożywionej. Zwierzętami, roślinami, krajobrazem. „Docenić przyrodę” - taki tytuł nosi kolejna wystawa fotografów Stowarzyszenia, która jest formą wyrażenia podziwu dla piękna i respektu dla niezbadanych jeszcze tajemnic otaczającego nas środowiska.

Gratulujemy nagród w konkursach

 
Serdecznie gratulujemy Pawłowi Ulaniukowi i Kamili Wiśniewskiej-Hałce, których fotografie zostały nagrodzone z konkursach międzynarodowych pod patronatem FIAP. Fotografia Pawła „Beholder” otrzymała Salon Honorable Mention w konkursie Tower Circuit 2022 (Serbia) sekcji Natura (Salon Aleksinac), zaś zdjęcie „Split second” otrzymało Salon Honorable mention w sekcji Natura (Salon Ruma). W tym samym konkursie fotografia Kamili Wiśniewskiej-Hałki „Small Talk” orzymała Salon Honorable mention w sekcji Natura (Salon Vrbas). To samo zdjęcie otrzymało również FSS Praise w sekcji Natura w konkursie 7th Exhibition Of Photography ADVENTURE 2022 pod patronatem The International Federation of Photographic Art (Serbia). Z kolei fotografia Kamili „Angling II” została doceniona poprzez przyznanie Salon Honorable Mention w sekcji Open Color w konkursie Monte International Photo Circuit 2022 - Salon Kotor (Czarnogóra) pod patronatem The International Federation of Photographic Art.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galeriach na stronach konkursów, czyli >tutaj<, >tutaj<, >tutaj< oraz >tutaj<.

Fotograf roku 2022

 

W dniu 9 kwietnia 2022 r. po zakończeniu oficjalnej części Walnego Zjazdu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody Prezes Maciej Rodziewicz ogłosił wyniki Fotografa Roku 2022 naszego okręgu.
Fotografem Roku 2022 drugi raz z rzędu został Marek Klewiado. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy. Co na temat tej pracy powiedziało Jury Konkursu, można przeczytać poniżej:
"Zdjęcie posiada wszelkie atuty bardzo dobrej fotografii. Odpowiednią kompozycję z głównym elementem w mocnym tle. Intrygującą kolorystykę. No i nieoczywisty pierwszy plan z ażurowej ściany liści, w równie istotnym stopniu budujący kadr. Wszystkie te elementy, ale pewnie także coś jeszcze, czego nie umiemy nazwać, sprawiają, że fotografia ta posiada niezwykły, bajkowy, nieco tajemniczy i niepokojący klimat. Wyróżnia się spośród wszystkich innych i warto dodać, że jednogłośnie wybrana została na I miejsce w kategorii ssaki, jak i na Grand Prix."
Fotografie nagrodzone w poszczególnych kategoriach („Dzikie Miasto”, „Impresje”, „Ssaki”, „Ptaki”, „Inne Zwierzęta”, „Rośliny, grzyby, śluzowce, mchy i porosty”, „Krajobraz”, „Kompozycja i Forma”, „Świat w Naszych Rękach”) wraz z podaniem ich autorów prezentujemy w poniższej galerii uzupełnionej krótką, fotograficzną relacją z wręczenia Grand Prix i pozostałych nagród.
 
 

Czytaj więcej...

Walny Zjazd Naszego Okręgu

 
W dniu 9 kwietnia 2022 r. odbył się Walny Zjazd Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. W związku z upływem kadencji dotychczasowych organów Okręgu przyszedł czas na przeprowadzenie wyborów do Zarządu i Komisji Rewizyjnej na kolejną trzyletnią kadencję.
Podczas Zjazdu dotychczasowy Prezes Maciej Rodziewicz przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności Okręgu za okres od 2019 do 2022 r. oraz podziękował członkom za współpracę. Omówił kwestie dotyczące systematycznego wzrostu liczby członków Okręgu, zrealizowanych wystaw Okręgu oraz wystaw indywidualnych jego członków, odbytych plenerów fotograficznych, prowadzenia strony internetowej oraz strony na platformie Facebook, udziału Okręgu w projektach, udziału Zarządu Okręgu w pracach Komisji Ekspertów przy Zarządzie Głównym, nagród uzyskanych przez członków Okręgu, konkursów Fotograf Roku ZPFP oraz finansów Okręgu. Sprawozdanie przedstawił również przewodniczący dotychczasowej Komisji Rewizyjnej, występując o udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi. Uchwała o przyjęciu sprawozdania została przyjęta jednomyślnie.

W następnej kolejności dokonano wyboru sześcioosobowego Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego oraz trzyosobowej Komisji Rewizyjnej. W skład Zarządu Okręgu weszli:
 

Czytaj więcej...

Relacja z wernisażu wystawy „Docenić Przyrodę”

 
W dniu 14 kwietnia 2022 r. w Galerii Stary Ratusz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie odbył się wernisaż wystawy członków Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody „Docenić Przyrodę”. Był to dla członków naszego Okręgu dzień szczególny i kolejna miła okazja do spotkania i rozmowy o fotografii – nie tylko we własnym gronie, ale z licznie przybyłymi gośćmi. Cieszymy się bardzo, że ten rodzaj fotografii ma tak wielu sympatyków. Z radością przyjmowaliśmy komplementy dotyczące naszych fotografii oraz zachęcaliśmy przybyłych do wstąpienia do naszego Stowarzyszenia. Na wystawie prezentowanych jest 35 prac, każda innego autora – członka Okręgu.
 
Zapraszamy do obejrzenia fotograficznej relacji z tego wydarzenia oraz zamieszczamy linki do >audycji Radia Olsztyn „Koktajl Kulturalny – Docenić Przyrodę”< i strony internetowej Olsztyn 24, gdzie prezentowana jest >relacja multimedialna z wernisażu<.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na wystawę Renaty Kniefel „Walory Warmii”

 
Z radością informujemy, iż od 12 kwietnia 2022 r. w Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie prezentowana jest wystawa naszej koleżanki Renaty Kniefel „Walory Warmii”.

A tak o wystawie na stronie wydarzenia pisze Ita Haręza:

„Kwietniowa wystawa w Galerii Marszałkowskiej to kolekcja fotografii - warmińskich pejzaży autorstwa Renaty Kniefel. Renata jest fotografką amatorką serdecznie związaną z Warmią. Z tym, że “amatorstwo” ujawnia się tu w najlepszym wydaniu, jako pełna zaangażowania i ciekawości postawa twórcza, pozbawiona strachu przed konfrontacją z innymi artystami, czego przykładem są nagrody, które uzyskała w konkursach fotograficznych o zakresie regionalnym i ogólnopolskim. Fotografka konsekwentnie wydeptuje własną artystyczną ścieżkę, przemierzając piękną warmińską krainę.

Czytaj więcej...

Wystawa „Docenić Przyrodę” w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie

 
Nie potrafimy stworzyć ziemi ani morza,
ale potrafimy je zniszczyć.
Na szczęście potrafimy docenić przyrodę,
mimo że dzięki nauce dopiero zaczynamy ją rozumieć.
E.O.Wilson
 Nie każdy z nas ma szansę na życie z dala od zgiełku wielkich miast. Jesteśmy dzień po dniu otoczeni murami, przemieszczamy się samochodami, zapominamy o innym świecie… Tuż za zakrętem czeka zaś środowisko, które nie jest wytworem rąk ludzkich, a które było tu przed nami. Przyroda. Trwa w postaci materii nieożywionej i żywych organizmów. Niszczeje, umiera, by na nowo się odrodzić. Korzystamy z niej przyczyniając się, świadomie lub nie, do upadku jej elementów. Nie rozumiemy jak ważne jest zachowanie umiaru w czerpaniu z natury, jak łatwo jest doprowadzić do bezpowrotnej utraty ekosystemów. Jednocześnie to my ludzie walczymy o przetrwanie gatunków, prowadzimy badania naukowe i odkrywamy powiązania pomiędzy zjawiskami. Zachwycamy się pięknem naturalnych ekosystemów, odzwierciedlając je w licznych formach artystycznego wyrazu. Wierszach, obrazach, muzyce, fotografii.
Przyroda. Aby ją docenić, trzeba się na chwilę zatrzymać. Oddać obserwacji, przystanąć. Fotografie członków Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręgu Warmińsko-Mazurskiego to efekt zachwytu nad poszczególnymi elementami przyrody – tej ożywionej, jak i nieożywionej. Zwierzętami, roślinami, krajobrazem. „Docenić przyrodę” - taki tytuł nosi kolejna wystawa fotografów Stowarzyszenia, która jest formą wyrażenia podziwu dla piękna i respektu dla niezbadanych jeszcze tajemnic otaczającego nas środowiska.
Zapraszamy na wernisaż wystawy Członków Okręgu Warmińsko-Mazurskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody „Docenić Przyrodę”, który odbędzie się 14 kwietnia 2022 r. o godz. 17 w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie. Wystawę będzie można oglądać do 28 kwietnia 2022 r.

Zdjęcia naszych kolegów na wystawie w Czarnej Białostockiej

 
W dniu 15 lutego 2022 r. ogłoszone zostały wyniki konkursu „Taki Pejzaż” w Czarnej Białostockiej, zaś w dniu 6 kwietnia tego roku odbył się wernisaż wystawy, na której prezentowane są nagrodzone i wyróżnione prace. Z radością informujemy, iż na wystawie tej obejrzeć można fotografie autorstwa naszych kolegów – Kamili Wiśniewskiej-Hałki i Jana Olchówki.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym, a poniżej zamieszczamy linki do relacji, czyli >tutaj<, >tutaj< oraz >tutaj<.
 
parent menu item not found: "130"