HeaderSearchForm

Spotkanie i plener w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej 7-9 grudnia 2018r.

W dniach 7–9 grudnia odbyło się spotkanie plenerowe członków naszego Okręgu w pięknym miejscu, zarówno przyrodniczo, jak i hotelowo ;-)
- w Ośrodku Gawra w Wiknie nad jeziorem Omulew.  Ośrodek leży na skraju lasu, nad brzegiem jeziora, w pobliżu rezerwatu Koniuszanka. Rezerwat jest niewielki, utworzony w dolince rzeczki Koniuszanki, którą szczególnie upodobały sobie bobry. Wzdłuż rzeczki przebiega ścieżka dydaktyczna, z której można podziwiać urokliwą dolinę rzeczki. Pogoda niestety nie dopisała, było pochmurno  i deszczowo. Jednak celem naszego wyjazdu było przede wszystkim sobotnie spotkanie z wykładami oraz prezentacjami zdjęć i diaporam.
Głównym punktem programu był wykład Kuby Bertranda z Pracowni Druku Fotograficznego (PDF) z Olsztyna na temat zarządzania barwą w fotografii. Wykład był bardzo ciekawy i przedłużył się o równie ciekawą dyskusję o aspektach widzenia barw, kalibrowania monitorów oraz przygotowywania zdjęć do wydruków. Ponadto w programie mieliśmy krótką relację z Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2018, z szerszym omówieniem prezentacji prof. Rafała Kowalczyka - dyrektora Zakładu Badania Ssaków PAN w Białowieży i jednocześnie świetnego fotografa. Profesor zwracał między innymi uwagę na aspekt dokarmiania zwierząt: „Dokarmianie i nęcenie powoduje nienaturalne gromadzenie się zwierząt, zmianę ich behawioru, spadek bojaźni przed człowiekiem, co często kończy się dla nich tragicznie”. Miejmy to na uwadze zastanawiając się nad fotografowaniem zwierząt przy nęciskach, zwłaszcza w kontekście incydentów z wilkiem, jakie miały miejsce w tym roku w Bieszczadach. Takie fotografowanie zapewne nie służy przyrodzie. Relację z festiwalu zakończyliśmy pokazem nagrodzonych w konkursie diaporam. Po przerwie obejrzeliśmy prezentacje Janka Olchówki i Marka Klewiado z ich wyjazdów do Skandynawii oraz Tomka Bałdygi, który dla odmiany pokazał swoje zdjęcia z prac nad kalendarzem zespołu folklorystycznego na tle krajobrazów warmińskich. Obejrzeliśmy również zdjęcia nowych kandydatów: Beaty Ułanowicz i Romana Kujawy. Na koniec Maciej Rodziewicz przedstawił prezentację o podstawach obróbki oraz archwizacji i organizacji zdjęć w programie Lightroom, która również zakończyła się ciekawą dyskusją.
W piątkowy i sobotni wieczór trwały dyskusje kuluarowe a także śpiewy przy gitarze na której grał Tomek, i harmonijce, na której akompaniował Tomkowi Janek :) . Wieczór z muzyką był przedni! Niewykluczone, że niedługo założymy koło muzyczne w naszym Okręgu ;-)
W niedzielę, mimo pochmurnej pogody, grupka wytrwałych poszła w teren - bardziej dla rozpoznania niż fotografowania, ale oczywiście aparaty zostały użyte w szczytnym celu ;)
Zapraszamy na krótką relację fotograficzną z naszego spotkania.
 
parent menu item not found: "130"