Warsztat fotografa - lustrzanka czy bezlusterkowiec?

W 28 odcinku podcastu „Spotkania z Przyrodą” Michał Stanecki rozmawia z Michałem Ludwiczakiem o tym, jaki sprzęt najlepiej nadaje się do fotografowania przyrody. Z tej interesującej rozmowy dowiemy się miedzy innymi:
– jakie cechy aparatów są ważne dla foto-przyrodników i na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę,
– czy bezlusterkowce wciąż są technologiczną nowością, której jeszcze nie warto zaufać,
– jak wygląda rynek obiektywów dedykowanych do systemów „bez lustra”,
– jaka przyszłość czeka lustrzanki,
– o technologicznym wyścigu wielkich producentów i marketingowym szaleństwie coraz nowszych modeli.
Zachęcamy do słuchania szczególnie początkujących fotografów, którzy jeszcze się wahają, na jaki aparat się zdecydować.
Ponadto w tym odcinku podcastu posłuchamy, co dzieje się w przyrodzie o tej porze roku (a dzieje się dużo!). Zapoznamy się z refleksjami na temat „pospolitego ruszenia” z aparatami na wilka i przekopu Mierzei Wiślanej. Dowiemy się też „z pierwszej ręki”, co znajdziemy w najnowszym numerze Magazynu Przyrodniczego „Salamandra”.
Zapraszamy na platformy Apple-Podcast, Spotify, Google-Podcast, YouTube oraz na stronę „Spotkania z przyrodą” https://michalstanecki.com/

Fotograf Roku 2021 OŁ

Przed kilkoma dniami zakończył się okres zgłaszania zdjęć do dorocznego konkursu na Fotografa Roku. Był to rok bardzo dziwny i nietypowy, w którym przyroda po raz kolejny nas zaskoczyła, dała nam w kość, wzbudziła respekt i pokazała, że wcale nie jest taka krucha, jak niektórzy chcieliby ją widzieć. Mimo wszelkich trudności, entuzjaści fotografii przyrodniczej z naszego okręgu niestrudzenie przemierzali dzikie ostoje, aby sfotografować kolejne niezwykłe kadry.
Teraz przyszedł czas, na wybór najlepszych zdjęć.
To zadanie dla fachowców. Dlatego cieszymy się, że w tym roku zaproszenie do naszego Jury przyjęli prawdziwi znawcy tematu. Osoby nietuzinkowe, pełne pozornych sprzeczności, odznaczające się wyrafinowanym gustem i... bardzo sympatyczne. :-)

Czytaj więcej...

Zebranie okręgu - luty 2021

Tradycyjnie w trzecią środę miesiąca, 17 lutego, odbyło się kolejne spotkanie członków naszego okręgu. Ze względu na ograniczenia epidemiologiczne po raz kolejny nie mogliśmy się spotkać bezpośrednio i pracowaliśmy zdalnie.
Podczas spotkania zostały omówione następujące zagadnienia:
- Finalizowanie wniosków dotyczących zezwoleń na fotografowanie w rezerwatach przyrody na terenie województwa łódzkiego;
- Zbiórka zdjęć na konkurs Fotograf Roku 2021. W tym roku odbywa się ona przez specjalną aplikację internetową.
- Ponieważ niektóre osoby miały problem z rejestracją prac, dlatego przypominamy, że aby zarejestrować zdjęcie na konkurs, musi ono mieć profil barwny sRGB, inaczej aplikacja go odrzuci.
- Asia Pasowicz zadeklarowała chęć zachęcenie członków okręgu do większej aktywności, poprzez organizowanie atrakcji i wydarzeń na naszym profilu FB.
- Zgłaszanie propozycji kandydatów na jurorów FR w naszym okręgu. Wybraliśmy kilku kandydatów, do których zgłosimy się z prośbą o zgodę na uczestnictwo w Jury.
- Przegląd pokazów multimedialnych w Poleskim Ośrodku Sztuki ze względu na ograniczenia pandemiczne nie odbędzie się w zwyczajowym terminie (luty). Pokazy warto jednak przygotowywać i przesyłać do Michała, bo możemy je wykorzystać do innych działań promocyjnych.
- Nawet jeżeli przegląd w POS nie odbędzie się na początku roku, to na pewno zostanie przesunięty, i odbędzie się w terminie, który będzie możliwy do realizacji.
- Przedłużamy termin nadsyłania zdjęć na „Zdjęcie miesiąca” do 10 marca 2021.
- Bartłomiej Domagalski, laureat konkursu „Owad w obiektywie” i kandydat na członka naszego okręgu, przedstawił prezentację swoich zdjęć. Pokaz był bardzo różnorodny i spodobał się  wszystkim uczestnikom. Bartek zadeklarował, że na następnych zebraniach będzie prezentował swoje kolejne prace.
- Dyskusja i wolne wnioski.
Termin następnego zebrania wyznaczono na 17 marca 2021.

Wizje Natury 2020

Wielkie kataklizmy wymuszają postęp. ;-)
Tak stało się i tym razem. Pandemia coronavirusa zmotywowała nasze stowarzyszenie, do skorzystania z bardziej nowoczesnych form komunikacji. Dlatego grudniowy XVI Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury 2020, odbył się tym razem w formule on line.

Mimo nowej odsłony, w ocenie widzów impreza zakończyła się sporym sukcesem. Przede wszystkim, co jest bardzo istotne, festiwal przestał być spotkaniem środowiskowym, ale mogliśmy dotrzeć ze swoim przekazem do znacznie szerszego grona osób, również, a może przede wszystkim, spoza ZPFP. Prelegenci wcześniej nagrali swoje pokazy, co dało im możliwość optymalnego wykorzystania czasu i zaprezentowania treści w bardzo atrakcyjnej formie.

Czytaj więcej...

Zebranie okręgu - grudzień 2020

Zapraszamy do obejrzenia relacji, ze spotkania on-line członków Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, na naszym profilu na platformie YouTube. https://www.youtube.com/watch?v=VpiNSpNyG_k

70/70/70 ŁTF i przyjaciele

Z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym łączą nas bardzo bliskie związki. Z członkami ŁTF-u znamy się doskonale, spotykamy się na warsztatach, plenerach, wernisażach. Korzystamy z gościnności galerii im. Eugeniusza Hanemana, gdzie prezentujemy swoje wystawy.
W 2019 roku minęło już 70 lat od powstania tej ważnej dla łódzkiej kultury organizacji
Do tego jubileuszu nawiązuje wystawa "70 zdjęć, 70 prac, 70 autorów - ŁTF i przyjaciele", do której zaproszono oprócz fotografów z ŁTF-u, członków innych fotograficznych zrzeszeń takich jak Związek Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenie FOTO HUMANUM czy Związek Polskich Fotografów Przyrody, a także zaprzyjaźnionych z ŁTF fotografów z pokrewnego stowarzyszenia APA w Japonii.
Nasz Okręg reprezentowało na tej wystawie 15 prac następujących autorów:
Joanna Antosik-Żołądek, Adriana Bogdanowska, Tomasz Buczko, Antoni Buraczewski, Maciej Cichosz Bogusław Czarnecki, Jerzy Grzesiak, Krzysztof Kuhn, Michał Ludwiczak, Małgorzata Markuszewska, Andrzej Miśkiewicz, Sebastian Sołtyszewski, Renata Stadnik, Michał Stanecki i Małgorzata Szafrańska-Kuhn.
parent menu item not found: "130"