Fotorelacja z rozstrzygnięcia Fotografa Roku 2019

 
Witajcie drodzy entuzjaści fotografii przyrodniczej.
Oto garść informacji ze spotkania członków i sympatyków ZPFP Okręgu Toruńskiego.
No może w jednej garści nie wszystko się zmieści bo działo się dzisiaj, działo.
Jak nigdy emocje na spotkaniu (mówiąc kolokwialnie) sięgały zenitu. Tak, tak to nie przesada. To właśnie 5 marca był tym dniem, w którym miał rozstrzygnąć się nasz okręgowy konkurs na FOTOGRAFA ROKU oraz, co nie mniej istotne, na FOTOGRAFA PUBLICZNOŚCI.

Czytaj więcej...

Spotkanie styczniowe

W dniu 22 stycznia mieliśmy pierwsze w 2019 roku spotkanie Okręgu Toruńskiego ZPFP. Tradycyjnie odbyło się ono w gościnnych progach firmy EMTOR w Toruniu. Przybyłych powitał prezes naszego okręgu Janusz Kępa. W pierwszym punkcie naszej agendy wysłuchaliśmy podsumowania z działalności naszego okręgu toruńskiego, za rok 2018. Kolega Janusz przedstawił krótkie sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że wydatki
w 2018 roku nie przekroczyły naszych wpływów, co należy uznać za dobry wynik finansowy. Przy tej okazji przypominamy o wpłatach na poczet składek członkowskich na rok 2019.
W podsumowaniu roku nie mogło zabraknąć informacji o stale zwiększającym się składzie osobowym, który na koniec 2018 roku osiągnął „oczko”, czyli 21 osób. A należy nadmienić, iż kolejne 3 osoby kandydują na członków. Tak więc rozwijamy skrzydła
i zataczamy coraz szersze kręgi.
Swoje umiejętności fotograficzne mogliśmy sprawdzić w czasie dwóch plenerów, jakie zostały zorganizowane w minionym roku. Tematem wiosennego wyjazdu były rozlewiska Narwi nieopodal Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jesienią wybraliśmy się do malowniczo położonego Górzna. Obydwa plenery uznaliśmy za bardzo udane.
Pod koniec roku mieliśmy okazję zaprezentować swoje prace na wystawie w Młynie Wiedzy. Organizatorem i koordynatorem wszelkich spraw dotyczących wystawy był Piotr Olkiewicz. Wystawa połączona została z promocją naszego związkowego kalendarza. Oczywiście jego ozdobą są wykonane przez nas fotografie. Piotr wykazał się wielką operatywnością, co poskutkowało zebraniem od sponsorów niezbędnych funduszy. Należą się w tym miejscu podziękowania dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Miasta Torunia a także Jurkowi Holcowi.
Podsumowując miniony rok, kolega Janusz przypomniał o osiągnięciach indywidualnych naszych członków, którzy uczestniczyli w wielu konkursach i wystawach. Dla przypomnienia są to; Dawid Brożek, Michał Fabiszewski, Piotr Górny, Jurek Holc, Magda Majewska, Marcin Niesyn i Michał Zieliński. Jeśli ktoś nie został wymieniony to przepraszamy ale o innych nic nam nie wiadomo. Wypada również dodać, iż nasi koledzy: Michał Fabiszewski, Michał Zieliński oraz Jurek Holc brali udział w programie telewizji regionalnej pt. „Spotkania z ekologią”, przedstawiając swoją pasję, którą jest fotografowanie przyrody.
Michał Fabiszewski oraz Wiktor Blokowski zostali poproszeni by przewodniczyć jury konkursu fotograficznego organizowanego przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego. Efektem wytypowania najlepszych zdjęć było wydanie albumu zatytułowanego „Cztery Pory Roku w Województwie Kujawsko-Pomorskim”.
Nasz okręg widoczny jest także podczas pracy z młodzieżą, w której próbujemy zaszczepić młodym pasję fotografowania przyrody. Takie właśnie warsztaty poprowadzili Michał Fabiszewski, Janusz Kępa, Paweł Rzeszot, Wiktor Blokowski i Liliana Cieszyńska.
Podsumowując naszą aktywność w minionym roku, Janusz nadmienił, iż za sprawą Piotra Szumigaja ruszył wewnętrzny konkurs „Liga Fotografów OT ZPFP. Piotr, pomysłodawca, koordynator a zarazem prowadzący całe przedsięwzięcie przedstawił sprawozdanie, z którego wynika, iż czynnych uczestników było zaledwie 14 osób. Wśród wszystkich miesięcznych pojedynków fotograficznych najwięcej zwycięstw odniósł Michał Zieliński i to on został zwycięzcą Ligi 2018r. Miejsce drugie zajął Michał Fabiszewski
a miejsce 3 zajęli Bartosz Rakoczy, Wiktor Blokowski i Piotr Szumigaj. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody dla laureatów w postaci pięknie wydanych albumów ufundował Wdecki Park Krajobrazowy a siatkę maskującą dla Michała Zielińskiego ufundował Zarząd OT ZPFP.
 
Na zakończenie spotkania Michał Fabiszewski przedstawił propozycję przygotowań do Festiwalu „Wizje Natury” w Izabelinie, gdzie mamy się zaprezentować z jak najlepszej strony, jako Okręg Toruński ZPFP. W wyniku gorącej dyskusji ustaliliśmy priorytety działań
i sformułowaliśmy najważniejsze zadania, które należy zrealizować, aby prezentacja naszego okręgu wypadła jak najlepiej. Jedna prośba pozostaje niezmienna – zaangażowanie wszystkich członków w poszczególne zadania, ale o tym z pewnością jeszcze będzie mowa.
I to by było tyle jeśli chodzi o sprawozdanie z pierwszego w 2019r. spotkania członków ZPFP OT.

 Tekst: Andrzej Skaładanowski

Konkurs "Cztery pory roku w województwie kujawsko-pomorskim"

Miło mi poinformować, iż dwóch naszych kolegów Michał Fabiszewski i Wiktor Blokowski zasiadało w jury konkursu fotograficznego, organizowanym przez  Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego pt. "Cztery pory roku w województwie kujawsko-pomorskim". Oceniono ponad 1600 zdjęć 146 autorów. Zwieńczeniem konkursu jest wydanie albumu w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Laureaci, których było 71, mają okazję zaprezentować swoje prace w wydanym albumie, w którym znalazło się 252 fotografii. To piękne wydawnictwo za pośrednictwem konsulów honorowych trafi na cały świat. Informuję, że w konkursie laureatami są również członkowie toruńskiego okręgu ZPFP. Wśród wyróżnionych znaleźli się Magdalena Majewska i Bartosz Rakoczy. Składamy serdeczne gratulacje.

Czytaj więcej...

Fotorelacja z wernisażu „PRZYRODA FOTOGRAFIA OBRAZY”

Czyż można sobie wymarzyć lepsze podsumowanie roku dla fotografa przyrody aniżeli wystawa zdjęć. Może i tak ale owocem naszej pasji są obrazy zatrzymane w kadrze, którymi pragniemy podzielić się z innymi. Tak właśnie stało się 29 listopada. Dzięki naszemu koledze, Piotrowi Olkiewiczowi – odpowiedzialnemu za przygotowanie wystawy, mogliśmy w niej uczestniczyć i zaprosić gości na jej otwarcie. Wystawa zagościła w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu przy ul. Łokietka.

Czytaj więcej...

Spotkanie grudniowe

W grudniu spotykamy się 18 grudnia o godzinie 18.00 jak zawsze w firmie (Emtor) u Jurka ul. Włocławska 147. Spotkanie rozpoczniemy jak co roku od podzielenia się opłatkiem i złożeniem życzeń. Mirosław Klatecki opowie o fotografowaniu krajobrazu górskiego. Pokaże wiele pieknych zdjęć oraz opowie o trudnościach fotografowania. Powspominamy plenery fotograficzne. Wszystkich członków i symatyków zachęcamy aby przenieśli zdjęcia które wykonali w ostatnim czasie.
DO ZOBACZENIA

Spotkanie listopadowe 2018

Witajcie w listopadzie.
Listopad obfituje w wydarzenia fotograficzne. Od wystaw i konkursów zaczynając na festiwalach kończąc. O tym wszystkim, co działo się w listopadzie i co jeszcze się zadzieje mogliśmy dowiedzieć się na comiesięcznym spotkaniu członków Okręgu Toruńskiego ZPFP. Jako że zima tuż, tuż a chłodny wiatr daje znać o sobie miło było skorzystać z zaproszenia Jurka Holca i jak zawsze w gościnnych progach firmy EMTOR spotkać się przy ciepłej kawie i herbacie.
 
 

Czytaj więcej...

Wystawa "Przyroda Fotografia Obrazy"

Zapraszamy na kolejną wystawę pt."Przyroda Fotorgafia Obrazy" członków Związku Polskich Fotorgafów Przyrody Okręgu toruńskiego.
Sam tytuł wskazuje ,że będzie pokazana przyroda na fotografiach i obrazach. Na wystawie każda osoba ,która uwielbia przyrodę znajdzie coś dla siebie. Będzie kilka zdjęć fal o zachodzie słońca. Znajdziemy kilka fotografii Polskiego krajobrazu. Będziemy mogli spotkać kilka owadów począwszy od biedronki po motyle. A dla kogoś kto uwielbia ptaki będzie można zobaczyć kormorana suszącecego skrzydła na tle zachodzącego słońca. Polskie papużki czyli żołny będą na fotoobrazie na pewno autor opowie o historii ich spotkania. Latające i polujące na ryby czaple oraz suszące skrzydła ptaki wodne. Żurawie odlatujące do ciepłych krajów oraz wydające klangor. Znajdzie się także coś dla wielbicieli ssaków np. walczące daniele, bobra siedzącego na kamieniach oraz wilka patrzącego wprost na oglądającego. I wiele innych wspaniałych zdjęć oraz obrazów. 
Zapraszamy na wernisaż ,a na nim będzie można odebrać kalendarz z 12 fotografiami.
 

Spotkanie październikowe 2018

W październiku wyjątkowo spotkaliśmy się, nie jak zwykle w trzeci wtorek miesiąca a w piątek 26 października. Złożyło się na to wiele spraw a przede wszystkim wyjazd plenerowy do Górzna. Dzięki gościnności Jurka i jego firmy EMTOR zarówno członkowie okręgu toruńskiego ZPFP jak i sympatycy zjechali do Torunia na spotkanie. Przybyłych powitał v-ce prezes naszego okręgu Michał Fabiszewski przedstawiając agendę spotkania.

Czytaj więcej...

Plener fotograficzny - GÓRZNO 2018

Górzno - niewielkie miasteczko położone w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego było naszą bazą wypadową pleneru fotograficznego. Mieliśmy okazję poznać zróżnicowany krajobraz przypominający tereny podgórskie. Wzgórza, wąwozy, doliny oraz jeziora polodowcowe w otoczeniu mozaiki typów siedliskowych lasu tworzy tam niepowtarzalny krajobraz.

Czytaj więcej...

Spotkanie wrześniowe

Pierwsze powakacyjne spotkanie za nami. Korzystając z gościny Firmy EMTOR mogliśmy spotkać się 18 września w gronie członków i sympatyków ZPFP oddziału Toruńskiego.
Przybyłych przywitał kolega Janusz Kępa – prezes naszego oddziału. Pokrótce przedstawił agendę naszego spotkania, po czym oddał głos kol. Piotrowi Olkiewiczowi. Piotr przypomniał o zbliżającej się naszej wystawie w „Młynie Wiedzy”, która jest zaplanowana na 22 listopada. Poprosił o jak najszybsze przesłanie na jego adres e-mail (dla przypomnienia Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) po 5 fotografii w rozdzielczości na dłuższym boku 2048 dpi, z których zostaną wyłonione zdjęcia na wystawę. Drugim tematem podnoszonym przez Piotra było wydanie naszego oddziałowego kalendarza. Mogliśmy zobaczyć wydrukowany pierwszy egzemplarz. Przy okazji omawiania kosztów druku Piotr poprosił o deklarację ile egzemplarzy jest w stanie zakupić każdy z nas, jeśli cena 1 szt. będzie wynosiła 11 zł. Osoby obecne na spotkaniu złożyły pisemne deklaracje a nieobecnych prosimy o złożenie deklaracji Piotrowi, na adres e-mail podany wyżej.

Czytaj więcej...

II edycja Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "PERŁY POLSKIEJ PRZYRODY"

Witamy serdecznie,jako organizator II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "PERŁY POLSKIEJ PRZYRODY" serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym. Wszelkie informacje dotyczące konkursu znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej:regulamin konkursu - http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/wpk/wpk-konkurs-foto/wpk-konkurs-foto-regulamin karta zgłoszeniowa - http://parki.kujawsko-pomorskie.pl/wpk/wpk-konkurs-foto/karta-zgloszeniowa Informacje odnośnie konkursu będą również zamieszczane na profilu społecznościowym Facebook poświęconemu konkursowi fotograficznemu - https://www.facebook.com/PerlyPolskiejPrzyrody
 
 

Plener fotograficzny - GÓRZNO 2018

Zapraszamy na plener fotograficzny Górzno -2018
Z nieskrywanym entuzjazmem zapraszamy do Górzna na plener fotograficzny organizowany w dniach 12-14 października. Górzno to niewielkie miasteczko w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim, położone w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. I właśnie m.in. ze względu na krajobrazy wybieramy się w te okolice. Zróżnicowany krajobraz Parku Krajobrazowego przypomina tereny podgórskie. Wzgórza, wąwozy, doliny oraz jeziora polodowcowe zawdzięczamy ostatniemu zlodowaceniu, jakie przeszło kilkanaście tysięcy lat temu pozostawiając po sobie niepowtarzalny krajobraz. Możemy tu także napotkać wyjątkowe formy polodowcowe takie jak kemy, ozy czy drumliny. Zróżnicowanie ukształtowania terenu niesie za sobą mozaikę typów siedliskowych lasu począwszy od grądu subkontynentalnego, klonowo-lipowego grądu zboczowego po bór mieszany. W dolinach, w bezpośrednim sąsiedztwie rzek i jezior występuje ols i podgórska forma łęgu jesionowego. Na terenach podmokłych możemy napotkać torfowiska, na których występują rzadkie i chronione gatunki roślin takie jak: turzyca strunowa, fiołek torfowy, bagno zwyczajne, rosiczka okrągłolistna, narecznica grzebieniasta, pływacz drobny, starzec błotny oraz wiele innych przedstawicieli niecodziennych gatunków.

Czytaj więcej...

Wystawa Jurka Holca

Chcielibyśmy zaprosić wszystkich członków sympatyków oraz osoby ,które chciałby obejrzeć obrazy zatrzymane przez migawkę aparatu naszego członka Jurka Holca. Jurek na wystawie zaprezentuje swój album pt. "Przyroda poligonu toruńskiego". Serdecznie zapraszamy 26 lipca o godzinie 17.00.
parent menu item not found: "130"