HeaderSearchForm

Promocja albumu "Przyroda poligonu toruńskiego" Jurka Holca

Jak zapewne pamiętacie nasz kolega ze ZPFP Jurek Holc zaprosił nas na 12 stycznia 2018r. na godz. 17:30 do Dworu Artusa, na promocję zredagowanego przez siebie albumu „Przyroda toruńskiego poligonu”. Dlatego dziś kilka słów na temat autorskiego wieczoru nie tylko z Jurkiem ale także z innymi współautorami tego pięknego wydania, pokazującego piękno flory i fauny poligonu toruńskiego.
W niepowtarzalnej scenerii Dworu Artusa mogliśmy uczestniczyć w prezentacji pionierskiego albumu obejmującego dziką przyrodę, jawiącą się różnogatunkową mozaiką flory i fauny tuż obok Torunia. Każdy przybywający na spotkanie, otrzymywał egzemplarz jeszcze ciepłego, pachnącego drukiem albumu. Na wstępie spotkania Prezydent Torunia Michał Zaleski podziękował za wspaniałe wydanie, przybliżające przyrodę ziemi toruńskiej oraz osobiste zaangażowanie Jurka, który przez osiem lat pracy w terenie z aparatem w ręku, uwieczniał to co niepowtarzalne. Z rąk prezydenta Torunia, Jurek otrzymał statuetkę „Toruńskiego Anioła”.
Po części oficjalnej mogliśmy usłyszeć współautorów poszczególnych rozdziałów albumu. Jako, że Jurek zaprosił do współpracy pracowników naukowych UMK wystąpienia przepełnione były informacjami o bioróżnorodności i bogactwie występujących gatunków flory i fauny, ilustrowane przepięknymi zdjęciami z albumu. Ich autorami obok Jurka Holca są: prof. Jarosław Buszko, Liliana Cieszyńska, Tomasz Krzyśków oraz Piotr Sewerniak. Kiedy Jurek kończył prezentację ostatniego rozdziału nie wiadomo kiedy minęła godzina 20 i miało się nieodpartą potrzebę jak najszybszego przeczytania tej książki wraz z obejrzeniem niepowtarzalnych fotografii.
W kuluarach zewsząd słychać było rozmowy uczestników spotkania zaskoczonych bioróżnorodnością terenu poligonu, który wydaje się dla większości pustynią z monokulturą sosnową.
Jurek napisał w zaproszeniu na spotkanie autorskie, że „Chciałbym, aby ta książka ukazała nam wszystkim, jaki mamy piękny kawałek dzikiej przyrody, tuż obok nas”. Jestem przekonany że tak właśnie się stało. Jerzy ta książka spełniła Twoje pragnienie. Wspaniale zaprezentowany album zachęcił mnie do jego przeczytania i oczywiście obejrzenia fotografii w nim zawartych. Przekonałem się że „mamy piękny kawałek przyrody, tuż obok nas”. Zachęcam wszystkich do lektury. A Jurkowi i wszystkim współautorom dziękuję za wielki trud i wspaniały efekt ich pracy.
Tekst: Andrzej Składanowski
Zdjęcia: Piotr Olkiewicz
 
 
parent menu item not found: "130"