"Surowe piękno" - wystawa Michała Staneckiego

Przez cały sierpień w Galerii „Śnieżne Krużganki” w Piotrkowie Trybunalskim prezentowana była wystawa fotografii naszego okręgowego kolegi Michała Staneckiego zatytułowana „Surowe piękno”.
W zaproszeniu autor napisał:
„Surowe piękno” to fotograficzna opowieść o naturalnej potędze PÓŁNOCY EUROPY.
Opowieść o bezkresnych lasach, jeziorach, rozległych bagnach, groźnych górach i otwartych przestrzeniach arktycznej tundry. To opowieść o ptakach gniazdujących na skalistych klifach morskich wysp, o reniferach przemierzających tundrę za kołem podbiegunowym i o niedźwiedziach władających tajgą Karelii. Północne krańce naszego kontynentu, to dziewicza przyroda tętniąca życiem obecnym dosłownie na wyciągnięcie ręki. „Surowe piękno” to próba pokazania kadrów, które obrazują Przyrodę Północy. Zapadające w pamięć krajobrazy, niesamowite bezludne miejsca i zwierzęta, które nie mają zaszczepionego lęku przed człowiekiem. Zwierzęta, które można obserwować z bliska, bezpośrednio w ich środowisku. Bo na surowej Północy, to człowiek dostosowuje się do natury, będąc zaledwie małą jej częścią. Podróż po krańcach naszego kontynentu uzmysławia nam jak wielka jest potęga Przyrody i jak małymi jesteśmy my – ludzie. Doświadczanie Północy pozwala nam nabrać pokory i większego szacunku dla Natury.  
Część zdjęć prezentowanych na wystawie możecie zobaczyć w naszej galerii.

Zapraszamy na spotkanie - 20 września 2017

Zastanawiasz się dlaczego ostatnio tyle się słyszy o bezlusterkowcach? Czym sie różnią od lustrzanek? Dlaczego uważamy, że dni lustrzanek są policzone? O tym wszystkim chcemy porozmawiać podczas najbliższego spotkania Okręgu Łódzkiego ZPFP. Dyskusję poprowadzą Michał Ludwiczak i Michał Stanecki - obaj w ostatnim czasie "przesiedli się" z lustrzanek na bezusterkowce, dlatego będzie można porozmawiać i popytać praktyków a także obejrzeć sprzęt. Serdecznie zapraszamy!
Poza tematem głównym będziemy oczywiście oglądać zdjęcia, jakie zrobili nasi członkowie i kandydaci oraz omówimy plany działania na bieżący sezon.

Kolorowa Lokomotywa 2017


Od 5. już lat członkowie naszego okręgu biorą czynny udział w projekcie ekologiczno-artystycznym dla dzieci z województwa łódzkiego, organizowanym przez Łódzki Dom Kultury. Celem projektu jest połączenie warsztatów artystycznych z praktycznymi zadaniami ochrony i pielęgnowania najbliższego otoczenia. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzić w młodych ludziach potrzebę zgłębienia wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne, obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. W oparciu o kształtowaną świadomość ekologiczną uczestnicy zostaną ukierunkowani na obudzenie talentów i pasji w działaniach artystycznych inspirowanych przyrodą regionu.

Zobacz więcej...

Green Dream Festival

Green Dream Festival to ekologiczny, wegański festiwal z mocnym akcentem muzycznym, który powstał z miłości i troski o naszą planetę oraz wszelkie istoty na niej żyjące. Tworzą go ludzie - pasjonaci z różnych dziedzin, kucharze, sportowcy, artyści... A łączy ich jedno - szacunek do Matki Natury
Będzie muzycznie, będzie twórczo, będzie smacznie!
Jedną z atrakcji festiwalu będą warsztaty fotografii przyrodniczej. Przedstawiciele naszego Okręgu  Michał Ludwiczak i Michał Stanecki opowiedzą o fotografowaniu przyrody, szacunku do niej oraz etyce fotografa. Podczas warsztatów zostaną ogłoszone wyniki konkursu fotograficznego "Przyroda w obiektywie".
Premiera festiwalu odbędzie się 10 września na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej przy Białej Fabryce Geyera (wejście od ul. Milionowej). Zapraszamy od godziny 12:00.
 

Zebranie Okręgu - czerwiec 2017

Na ostatnim przed wakacjami spotkaniu Michał Stanecki opowiedział o atrakcjach przyrodniczych Jeziora Nezyderskiego i Alp Wschodnich. Relacja ilustrowana była doskonałymi zdjęciami i na pewno zachęciła wielu z nas do odwiedzenia tego atrakcyjnego (nie tylko przyrodniczo) zakątka Europy.
Ale zanim to nastąpiło obejrzeliśmy relację z wernisażu naszej okręgowej wystawy "Sceny z życia lasu", prezentację Grażyny Dębowskiej będącą podsumowaniem jej wystawy "Piękno polskiej przyrody" oraz relację z warsztatów fotograficznych na torfowisku Rąbień.
Później prześledziliśmy dwie relacje z plenerów: Misi Stadnik z mazurskiego fotografowania w okolicy wsi Krutyń oraz Michała Ludwiczaka z objazdowego pleneru nieformalnej grupy miłośników karkonoskich wodospadów.
Następnie rozstrzygnęliśmy comiesięczny konkurs fotograficzny. Zwyciężyła praca Zbigniewa Cieśli przedstawiająca, w dość niekonwencjonalny sposób, czaple białe. Pierwszą część spotkania dopełnił niebanalny pokaz najnowszych zdjęć Kasi Świętochowskiej.
Teraz wakacyjna przerwa a na wrześniowym spotkaniu powrócimy do technicznych aspektów fotografii. Czy nadchodzi zmierzch wielkich i ciężkich lustrzanek ? Czy bezlusterkowce to przyszłość fotografii przyrodniczej ? O tym podyskutujemy za dwa miesiące. A na razie kolekcjonujemy wakacyjne kadry, bo już jesienią rusza nasza okręgowa liga fotograficzna.

Zapraszamy na spotkanie - 21 czerwca 2017

Zapraszamy na czerwcowe (ostatnie przed wakacjami) zebranie Okręgu Łódzkiego ZPFP. Michał Stanecki przybliży nam przyrodę Jeziora Nezyderskiego i Alp Wschodnich, czyli zaprezentuje pokaz zdjęć z majowego wyjazdu na Węgry i do Austrii. Zobaczymy też relacje i pokazy z plenerów ZPFP (m.in. z Karkonoszy), w których uczestniczyli członkowie naszego Okręgu. Rozstrzygniemy kolejny mini-konkurs fotograficzny, którego tematem jest tym razem „łamanie zasad obowiązujących w fotografii przyrodniczej”. Członków OŁ zapraszamy do ŁDK, do sali nr 408 na godzinę 18:00. Pozostałych na godzinę 18:30. Do zobaczenia.

Wernisaż wystawy "Sceny z życia lasu"


Jedną z imprez zorganizowanych w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego była wystawa prac członków naszego okręgu pod tytułem "Sceny z życia lasu". Wernisaż odbył się 7 czerwca 2017 i zgromadził jak zwykle wielu pasjonatów fotografii przyrodniczej. Dodatkową atrakcją wernisażu był recital fortepianowy w wykonaniu Marcela Balińskiego.
Zapraszamy do oglądania naszej wystawy w Klubie Nauczyciela w Łodzi na ul. Piotrkowskiej 137/139

Zobacz więcej...

"Mikrusy i olbrzymy" w Galerii Zarzewskiej


Koleją parą znakomitych fotografów, którzy zaprezentowali swoje zdjęcia przyrodnicze w Łodzi w ramach Festiwalu Filmów Przyrodniczych byli nasi koledzy z Okręgu Śląskiego: Magdalena Sarat oraz Łukasz Łukasik. Wystawa pod tytułem "Mikrusy i Olbrzymy" to kolekcja zachwycających wizerunków fauny i flory leśnej pokazanych z perspektywy największych i najmniejszych mieszkańców lasu. Goście, którzy przybyli na wernisaż mogli obejrzeć również udźwiękowione pokazy zdjęć Magdy i Łukasza.
Wystawę można oglądać do 30 września 2017 w Galerii Zarzewskiej, Dom Kultury „Zarzewie”, Łódź, ul. Wandurskiego 4. Zapraszamy.
 

Wernisaż wystawy "Na skraju lasu"


Akcentem rozpoczynającym XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego był wernisaż wystawy członków naszego okręgu Barbary Pluta i Sebastiana Sołtyszewskiego. Mimo wczesnej pory wystawę odwiedziło wielu miłośników fotografii przyrodniczej. A było na co popatrzeć, bo fotografowie zaprezentowali fascynujący zestaw zdjęć leśnych zwierząt i ptaków. Wystawę można oglądać w galerii „Kawiarnia” w Łódzkim Domu Kultury.

Zobacz więcej...

Warsztaty fotograficzne na torfowisku Rąbień

W sobotę 27 maja 2017 roku członkowie naszego okręgu poprowadzili warsztaty fotograficznie w rezerwacie przyrody Torfowisko Rąbień. Jest to jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w środkowej Polsce, znajdujące się na terenie gminy Aleksandrów Łódzki.
To już druga edycja, pierwsza odbyła się w maju 2015 roku. Na naukę fotografowania stawiło się kilkadziesiąt osób w różnym wieku, głównie czytelnicy Biblioteki Publicznej im. Jana Machulskiego w Aleksandrowie. Warsztaty polegały na wstępnym zapoznaniu się z teorią, a następnie zastosowaniu jej w praktyce. Każdy z uczestników miał za zadanie sfotografowanie żółtego kwiatka oraz człowieka w przyrodzie. Zdjęcia zostaną zebrane przez kierownictwo biblioteki, a następnie w umówionym terminie ocenione i omówione przez komisję złożoną z członków naszego okręgu. Pogoda dopisała, przyroda również. Będziemy czekać na efekty przekazanej nauki !

Zapraszamy na wernisaż wystawy "Sceny z życia lasu"

W dniach 7-11 czerwca odbędzie się w Łodzi XVII Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Festiwal jest nie tylko największym pokazem filmów przyrodniczych w Polsce, ale przede wszystkim wielkim świętem ekologów, filmowców, przyrodników, fotografów i malarzy. Oprócz konkursowych pokazów filmów, podczas festiwalu odbywa się wiele imprez towarzyszących - wystaw zdjęć i malarstwa, prelekcji, koncertów, warsztatów i widowisk plenerowych.
Na tę okazję autorzy zdjęć przyrodniczych, należący do Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody przygotowali wystawę fotograficzną pt. „Sceny z życia lasu”. Zostanie ona zaprezentowana w Klubie Nauczyciela w Łodzi na ul. Piotrkowskiej 137/139.
Już dziś zapraszamy na wernisaż wystawy, który rozpocznie się w środę 7 czerwca o godzinie 18:30.
parent menu item not found: "130"