Egzotyczne podróże i architektura

Majowe spotkanie Okręgu Łódzkiego ZPFP obfitowało jak zwykle w wiele atrakcji. Najpierw sprawy organizacyjne: warsztaty fotograficzne w Rąbiebiu, walne zgromadzenie Zarządu Głównego ZPFP, start grupy dyskusyjno-informacyjnej dla członków, kandydatów i sympatyków  Okręgu Łódzkiego oraz zbliżający się wernisaż naszej wystawy w ramach festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.
Później dokonaliśmy rozstrzygnięcia mini konkursu, którego tematem była perspektywa. Zdecydowanie zwyciężyło piękne zimowe zdjęcie znad morza autorstwa Michała Staneckiego.
Następnie obejrzeliśmy fotorelacją Krzysztofa Korca z wiosennego urlopu nad Biebrzą. Krzysztof używając kajaka i pływadła głęboko wniknął w środowisko ptaków wodno-błotnych co zaowocowało niesamowitymi kadrami .
Interesujące pokazy przedstawiły też kandydatki do naszego Okręgu Katarzyna Świętochowska i Anna Bistuła. Ania zaprezentowała zdjęcia z wiosennego wypadu nad Stawy Milickie, natomiast w pokazie Kasi mogliśmy obejrzeć wiele ciekawych i niekonwencjonalnych ujęć ptaków wodnych.  

Potem ze swoją prelekcją wystąpił nasz gość specjalny Paweł Olejniczak. Opowiedział o swoich egzotycznych podróżach, o fotografowaniu zabytkowej architektury i panoram Łodzi z dachów budynków, podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi techniki fotografowania i sprzętu z którego korzysta. Paweł radził też jak zaplanować fotograficzną wyprawę oraz jak bezpiecznie transportować ekwipunek.
Sala na naszym zebraniu pękała w szwach. Nie dla wszystkich starczyło krzeseł, ale i tak atmosfera była doskonała.
A już za miesiąc kolejny mini konkurs. Tym razem zapraszamy do przygotowania trzech impresji dotyczących przyrody. W odróżnieniu od konkursu na fotografa roku, w naszym konkursie nie ma żadnych ograniczeń. A więc można zdjęcia dowolnie przetwarzać w programach graficznych, robić kolaże, fotomontaże, retusze itp. Jednym słowem można zrealizować dowolną wizję artystyczną na temat przyrody. Jedyna granica to wyobraźnia plus oczywiście kodeks etyki.
A więc do zobaczenia w czerwcu.

Zapraszamy na spotkanie - 17 maja 2017

 
Zbliża się sezon urlopowy, a więc okres naszych bliższych i dalszych wojaży, podczas których nie raz będziemy chcieli uwiecznić na swoich zdjęciach wakacyjne wspomnienia. Nasze najbliższe zebranie 17 maja to niepowtarzalna okazja aby dobrze się do tego przygotować.
Spotkamy się bowiem z Pawłem Olejniczakiem, podróżnikiem, ekspertem od fotografii krajobrazowej, który z taką samą pasją fotografuje egzotyczną przyrodę jak i uroki wielkomiejskiej architektury. Paweł znany jest również z tego, że jak nikt inny potrafi oddać na swoich zdjęciach niepowtarzalny klimat nadgryzionych zębem czasu łódzkich kamienic.
Podczas warsztatów porozmawiamy o fotografii w podróży, o aspektach technicznych fotografii, gdzie szukać niepowtarzalnych kadrów, jak fotografować architekturę, ale przede wszystkim będziemy mogli obejrzeć doskonałe fotografie naszego gościa.
Zapraszamy jak zwykle o 18:30 do Łódzkiego Domu Kultury, sala 408

Zebranie Okręgu - kwiecień 2017

Kwietniowe spotkanie naszego Okręgu rozpoczęło się od dwóch fotorelacji: z deszczowego pleneru w Miliczu, oraz z naszego pokazu multimedialnego w ramach XXII Festiwalu Nauki, Kultury i Sztuki.
Następnie wysłuchaliśmy informacji o przygotowaniach do nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów ZPFP, oraz omówiliśmy nasz udział w czerwcowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego.
W kolejnej części spotkania obejrzeliśmy ciekawą relację Michała Staneckiego z wiosennego wypadu do Ujścia Warty. Później rozstrzygnęliśmy minikonkurs, którego tematem przewodnim był "Rytm". W głosowaniu osób biorących udział w spotkaniu zwyciężyło zdjęcie Zbigniewa Cieśli. Tematem minikonkursu na kolejny miesiąc jest "Perspektywa". Prosimy wszystkich członków i sympatyków o przyniesienie na majowe zebranie do 3 zdjęć przyrodniczych (w postaci plików na pen-drive), w których perspektywa odgrywa znaczącą rolę. Wybierzemy najlepsze poprzez głosowanie.
Na koniec Michał Ludwiczak przystąpił do prelekcji o filtrach w fotografii. Można było dowiedzieć się o rodzajach filtrów, o posługiwaniu się nimi w terenie ale również o problemach jakie mogą wystąpić przy ich nieumiejętnym stosowaniu. Była też okazja by praktycznie przetestować omawiane filtry.
 

Wernisaż wystawy "Piękno polskiej przyrody"

W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku o godzinie 15:30 w Dobrońskim Centrum Kultury przy ul. Wincentego Witosa 1a  odbędzie się wernisaż wystawy naszej okręgowej koleżanki Grażyny Dębowskiej pod tytułem "Piękno polskiej przyrody". Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej do Dobronia. Fotografie Grażyny będzie można oglądać do 23 czerwca 2017 roku.
 

Zapraszamy na spotkanie - 19 kwietnia 2017

Zapraszamy 19 kwietnia o godz.18:00 na kolejne spotkanie Okręgu Łódzkiego ZPFP. Wiosna wybuchła pełnią kolorów i zapachów, a zatem na pewno Koleżanki i Koledzy chętnie pokażą co udało im się już w tym roku sfotografować. Pooglądamy i omówimy także temat rytmu w naszych fotografiach, a na koniec Michał Ludwiczak opowie o swoich doświadczeniach z filtrami w fotografii przyrody. Będzie można wiele filtrów obejrzeć i dotknąć, a także dowiedzieć się po co je stosować. Serdecznie zapraszamy!

XXII Festiwal Nauki, Kultury i Sztuki w Łodzi

Okręg Łódzki Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza na pokaz multimedialny "Naturalne bogactwo", który odbędzie się 4 kwietnia 2017 roku o godzinie 17:30 w „Nowej Auli”  Wydziału Geografii Uniwersytetu Łódzkiego. Impreza odbędzie się w ramach XXII Festiwalu Nauki, Kultury i Sztuki w Łodzi.
Warto przyjść pół godziny wcześniej aby o godzinie 17:00 wziąć udział w wernisażu interesującej wystawy "Geografia - proces, forma, obiekt". Wystawa jest zwieńczeniem konkursu fotograficznego o tym samym tytule, zorganizowanego przez Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy.
 

Zwycięzcy konkursu - Fotograf Roku 2017

Decyzją Jury w składzie Katarzyna Gubrynowicz, Marcin Lenart i Ryszard Sąsiadek Fotografem Roku 2017 ZPFP w Okręgu Łódzkim został Sebastian Sołtyszewski za zdjęcie przedstawiające młodego wilka zatytułowane "Wędrowiec". Wilk został sfotografowany w centralnej Polsce w dolinie Bzury, gdzie ten gatunek jest naprawdę wielką rzadkością. Na uwagę zasługuje fakt, że zdjęcie wykonane zostało nie z czatowni ale podczas wędrówki Sebastiana po lesie, co doskonale świadczy o refleksie,  doświadczeniu i umiejętnościach fotograficznych naszego kolegi. Można powiedzieć, że pewnego kwietniowego poranka drogi dwóch wytrawnych wędrowców przecięły się w środku lasu, co dało ten wspaniały efekt.
Nagroda publiczności trafiła do Michała Staneckiego za fotografię pod tytułem "W sieci". Decyzja o zwycięzcy również zapadła "w sieci", jako że tym razem o nagrodzie zadecydowali internauci w tajnym głosowaniu na naszym profilu facebookowym. Pająk skomentował decyzję krótko: "Lubię to !"
Wszystkie prace nagrodzone w konkursie możecie oglądać w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, Łódź, ul. Piotrkowska 102. Zapraszamy.
 
parent menu item not found: "130"