Zebranie okręgu - kwiecień 2018


Kwietniowe zebranie Okręgu Łódzkiego miało roboczy charakter. Ale jak zwykle nie zabrakło pokazów świetnych zdjęć i plenerowych wspomnień. Zaczęliśmy od zarekomendowania wystawy naszej koleżanki Grażyny Dębowskiej w Galeryjce "Olimpijce".

Następnie obejrzeliśmy relację z warsztatów "Spotkania z fotografią przyrodniczą" jakie nasi koledzy przeprowadzili w ramach XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki organizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Warsztaty dotyczyły wykorzystania bezlusterkowców w fotografii przyrodniczej. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć najlepsze pokazy multimedialne przygotowane przez członków naszego okręgu.

Obszerne sprawozdanie z właśnie zakończonego pleneru "krokusowego" w Zakopanem przedstawiła Misia Stadnik. Relację z pleneru zilustrował swoimi zdjęciami Michał Ludwiczak. Za miesiąc obejrzymy krokusy sfotografowane przez Misię i pozostałych uczestników pleneru.

Czytaj więcej...

Wystawa Grażyny Dębowskiej w Galeryjce "Olimpijce"

Współpraca GaleryjKi „OlimpijKi” z Okręgiem Łódzkim Związku Polskich Fotografów Przyrody trwa od bardzo dawna. Tegorocznym akcentem tych miłych i owocnych kontaktów jest wiosenna wystawa „Pejzaże Grażyny”, której Autorką jest Grażyna Dębowska z OŁ ZPFP.
Zapraszamy do Galeryjki "Olimpijki" w Łodzi na ul. Piotrkowską 132
 

XVIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

W dniach 16-23 kwietnia 2018 odbędzie się w Łodzi XVIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki organizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe.
W ramach Festiwalu zapraszamy na pokaz multimedialny, podczas którego członkowie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprezentują poprzez swoje fotografie piękno dzikiej przyrody ożywionej i nieożywionej. Postaramy się pokazać wszelkie możliwe aspekty dzikiej przyrody - będzie można zobaczyć życie największych polskich ssaków, tajemnice mikroświata owadów, jak i ulotność impresji uchwyconych przy pomocy aparatu fotograficznego. Chcemy także pokazać, że każdy jest w stanie podglądać i fotografować przyrodę, nawet jeśli nie posiada drogiego sprzętu fotograficznego.
Pokaz odbędzie się 17 kwietnia 2018 o godz. 18:00 w Auli im. prof. S.Liszewskiego, Wydział Nauk Geograficznych UŁ.
Zapraszamy też na pozostałe imprezy tego arcyciekawego festiwalu. Program festiwalu znajduje się na stronie https://program.festiwal.lodz.pl/

Zebranie okręgu - marzec 2018


Marcowe zebranie rozpoczęliśmy od przypomnienia, że nasz okręg bierze udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. To już 17 kwietnia, dzień przed naszym kolejnym zebraniem. Ze swoją prezentacją "Spotkanie z fotografią przyrodniczą" wystąpimy w bloku tematycznym Kultura i Sztuka. Zapraszamy o godzinie 18:00 na Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 31 do Auli im. prof. S. Liszewskiego.

Następnie powspominaliśmy niedawny wernisaż naszej wystawy w Galerii Łódzkiego Towarzystwie Fotograficznego, oglądając fotoreportaż Sebastiana Sołtyszewskiego z tego wydarzenia.
Nasz stały punkt programu "Historię jednego zdjęcia" poprowadził Fotograf Roku 2018 Michał Stanecki. Michał opowiedział jak powstało zdjęcie z mikrokosmosu, które dało mu ten zaszczytny tytuł.

Czytaj więcej...

Fascynujący mikrokosmos.

Decyzją Jury w składzie Marcin Karetta, Ewa Kacperek i Paweł Wrona Fotografem Roku 2018 Okręgu Łódzkiego ZPFP został Michał Stanecki za zdjęcie "Z otchłani". Ta niezwykła fotografia jest połączeniem nie tylko zdumiewającej spostrzegawczości autora, który wsród mokrych kamieni w pobliżu niedużej sadzawki wypatrzył niepozornego pająka i dostrzegł w nim potencjał na świetne zdjęcie, ale także pomysłowej techniki (stary manulany obiektyw dokręcony do bezlusterkowca), która nadała zdjęciu ten niecodzienny klimat. Nic dziwnego, że zdjęcie drapieżnika wyłaniającego się z plastycznej "otchłani" zostało tak wysoko ocenione przez fachowców.
Natomiast nagrodę publiczności zdobyło zdjęcie "Do odważnych świat należy" autorstwa Adriany Bogdanowskiej. Nartnik z uporem pokonuje trudny teren w bagiennym olsie. Niska perspektywa znakomicie podkresla olbrzymie przeszkody, jakie piętrzą się przed małym owadem. Wszystkich odwiedzających wystawę zachwyciło mistrzowskie wykorzystanie prze autorkę tła, które podkreśla dramatyzm zaobserwowanej sytuacji.
Zarówno szacowne Jury jak i internauci w głosowaniu publiczności docenili w tym roku uroki mikroświata. Zwróćmy uwagę, że na nagrodzonych zdjęciach uchwycone zostały zwyczajne, wręcz pospolite gatunki. Ale sfotografowane w sposób tak finezyjny i niekonwencjonalny, że wzbudziły zachwyt wśród znawców fotografii.
Po raz kolejny okazało się, że aby zrobić doskonałe zdjęcie przyrodnicze niekoniecznie trzeba pojechać na egzotyczną wyprawę na drugi koniec świata. Czasami wystarczy rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu, wykazać się spostrzegawczością, wyczuciem estetycznym i wrażliwością aby dostrzec, że pod naszymi stopami też kwitnie bujne i kolorowe życie, często zupełnie niezauważane przez innych.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oboje laureaci są nie tylko fotografami najwyższej próby, ale też prowadzą działalność na rzecz propagowania piękna polskiej przyrody, szerzenia wiedzy o niej, a przede wszystkim - czynnie angażują się w jej ochronę.
 
 

Wernisaż wystawy Fotograf Roku OŁ ZPFP 2018

We wtorek 13 marca w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego odbył się wernisaż wystawy Fotograf Roku 2018 Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. Wystawa podsumowuje kolejny udany rok działalności naszego stowarzyszenia.
Na spotkaniu, które jak zwykle zgromadziło wielu gości, ogłoszono wyniki konkursu. Decyzją Jury Fotografem Roku 2018 Okręgu Łódzkiego ZPFP został Michał Stanecki a Nagrodę Publiczności otrzymała Adriana Bogdanowska.
Na wystawie prezentowanych jest 46 najlepszych prac o szeroko rozumianej tematyce przyrodniczej, podzielonych na 9 kategorii: Krajobraz, Ptaki, Ssaki, Owady, Inne zwierzęta, Rośliny, Kompozycja i forma, Impresje i Świat w naszych rękach.
Tradycyjnie już podczas wernisażu nowo przyjętym członkom okręgu wręczone zostały legitymacje ZPFP.
Wszystkich, którym nie udało się przybyć na wernisaż, serdecznie zapraszamy do oglądania tej fascynującej wystawy w Galerii Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102
Wystawa będzie czynna do 26 marca.

Zobacz więcej...

parent menu item not found: "130"